Rahsazan.ir
بنر
Slider Slider Slider
بنر
بنر

"شهراه" پل ارتباطی شهروندان با وزارت راه شد

کارشناس فناوری اطلاعات وزارت راه و شهرسازی، با معرفی خدمات الکترونیکی این وزارتخانه گفت: سامانه "شهراه" که امسال برای اولین بار ارائه شده، یک پل ارتباطی بین شهروندان با وزارت راه و شهرسازی است که خدمات متنوعی ارائه می‌دهد.
معصومه بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه بخش فناوری اطلاعات وزارت راه و شهرسازی سامانه‌هایی دارد که خدمات مختلفی ارائه می‌دهد، خدمات الکترونیکی این وزارتخانه را شامل سامانه‌های مختلفی از جمله "سجا"، "سبا"، "SDI" و اطلاعات جامع حوادث دانست و جدیدترین این خدمات را سامانه "شهراه" اعلام کرد.
درباره سامانه مورد استفاده مردم اظهار کرد: سامانه شهراه به آدرس shahrah.mrud.ir که امسال برای اولین بار ارائه شده، فعلا به صورت پایلوت در حال انجام است و یک پل ارتباطی بین شهروندان با وزارت راه و شهرسازی هست که خدمات متنوعی ارائه می‌دهد.
بهرامی درباره خدمات سامانه شهراه بیان کرد: مثلا اگر قسمتی از آسفالت جاده آسیب دیده، یا نور مناسب ندارد و مشکلات خاصی که در شهرها هست، کاربر می‌تواند به این سامانه وارد شود، اطلاعات و عکس بگذارد و مشکل را مطرح کند. این سامانه بازخورد ثبت مشکل را به مخاطب می‌گوید، مشکل به مسوولین ذی‌ربط ارجاع می‌شود، آنها 10 روز فرصت دارند که موضوع را بررسی کنند و به کاربر اطلاع دهند که مشکل برطرف شده یا خیر.
وی درباره سجا و اهداف این سامانه توضیح داد: سجا به آدرس saja.mrud.ir، سامانه جامع آمار و اطلاعات وزارت راه و شهرسازی است و اهداف مختلفی از جمله تجمیع، یکپارچه‌سازی و شفاف‌سازی اطلاعات و آمار، تامین اطلاعات و آمار جهت برنامه‌ریزی، دریافت اطلاعات به روز جهت تحلیل‌های آماری و غیره برای آن ذکر شده است.
کارشناس فناوری اطلاعات وزارت راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به پایگاه اطلاعات مکانی و پروژه SDI گفت: از دیگر خدمات وزارت راه وشهرسازی، سامانه پروژه SDI به آدرس gis.mrud.ir است که اطلاعات مکانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، تحلیل‌های مکانی را تسهیل می‌کند، بین سامانه‌های تخصصی مکان محور وزارتخانه ارتباط برقرار می‌کند و تمهیدات لازم را به منظور اتصال به زیرساخت داده مکانی ملی (NSDI) ایجاد می‌کند.
بهرامی با بیان اینکه سبا، سامانه برنامه اجرایی و پایش طرح‌ها و پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی است، افزود: این سامانه به آدرس saba.mrud.ir، طرح‌ها و پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی را مدیریت می‌کند. اطلاعات مرتبط با قراردادها و اطلاعات مکانی در این سامانه ثبت و مدیریت می‌شوند، همچنین بودجه و عملکرد اعتبارات تامین اطلاعات و آمار جهت برنامه‌ریزی در این سامانه مدیریت می‌شود.
وی همچنین درباره سامانه حوادث بیان کرد: سامانه اطلاعات جامع حوادث و سوانح حمل و نقل به آدرس havades.mrud.ir، از خدمات این وزارتخانه برای جمع‌آوری اطلاعات حوادث بخش‌های جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی، ثبت مکان دقیق حادثه و تعیین نقاط و مقاطع پرحادثه و اطلاع از تعداد دقیق مصدومین و کشته‌های حوادث است.
این کارشناس تاکید کرد: با بیان اینکه این پروژه‌ها فعلا در اختیار افراد معمولی نیستند و به مدت دو سال است که در اختیار ادارات قرار گرفته‌اند.