Rahsazan.ir

بنر
Slider Slider Slider
بنر
بنر
بنر
بنر

آسفالت 15 هزار کیلومتر راه‌ روستایی جدید

معاون راه‌های روستایی وزارت راه و شهرسازی از آسفالت 15 هزار کیلومتر راه‌ روستایی جدید در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایسنا در گیلان، سید حسین میرشفیع در سفر به این استان و نشست با فرماندار بندر آستارا اظهار کرد: اهمیت راه‌های روستایی با توجه به جمعیت 21 میلیون نفری مولد روستایی که در 37 هزار روستای بالای 20 خانوار کشور پراکنده هستند، بر هیچ فردی پوشیده نیست.
وی ادامه داد: بر اساس برآورد صورت گرفته، احداث و آسفالت 173 هزار کیلومتر راه روستایی در افق سال 1404 پیش بینی شده است که بخش وسیعی از آن محقق شده و روستاهای بالای 50 خانوار کشور عمدتا احداث و آسفالت شده‌اند.
میرشفیع محدودیت اعتبارات را عمده مشکل پیش رو برشمرد و گفت: با توجه به اینکه فصل کاری مناسب از دست می‌رود، هنوز اعتبارات اختصاص نیافته و این موضوع نگران کننده است.
معاون راه‌های روستایی وزرات راه و شهرسازی از پیگیری برای اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام سخن گفت و توضیح داد: در حال حاضر 105 هزار کیلومتر طول راه‌های آسفالته روستایی کشور است و حجم وسیعی از کارها مربوط به نگهداری این راه‌هاست.
وی تصریح کرد: 54 درصد راه‌های آسفالته روستایی عمری بالای 10 سال دارند که باید روکش آسفالت بشوند و در این خصوص باید سالانه رقمی در حدود 1500 میلیارد تومان برای توسعه و نگهداری راه‌های روستایی کشور اختصاص یابد.
میرشفیع در بخش پایانی سخنان خود به اعتبار مصوب سال جاری اشاره و خاطر نشان کرد: با احتساب اختصاص‌های مختلف، پیش بینی می‌شود این رقم در مجموع به 1200 میلیارد ریال برسد.

آسفالت راه‌های روستایی مورد تاکید دولت است
معاون راه‌های روستایی وزارت راه و شهرسازی گفت: استان گیلان در سال جاری توانسته است کل تعهدات در خصوص اجرای پروژه‌های آسفالت راه‌های روستایی را به پایان برساند؛ به گونه‌ای که آنچه در پیش‌بینی‌ها انجام شده بود، آسفالت 17 کیلومتر راه روستایی در شهرستان صومعه‌سرا بود که در حال حاضر این رقم به بالای 18 کیلومتر رسیده است.
میرشفیع با اشاره به در اولویت بودن آسفالت راه روستاهای بالای 50 خانوار اظهار کرد: آسفالت راه‌های روستایی مورد تاکید دولت است.
معاون راه‌های روستایی وزارت راه و شهرسازی همچنین از آسفالت 30 کیلومتر از راه های روستایی شهرستان مرزی بندر آستارا، پیش از فصل سرما خبر داد.
میرشفیع اظهار کرد: در استان گیلان پراکندگی زیاد روستاها را داریم و به همین دلیل جمعیت عمده گیلان روستایی هستند.
وی ادامه داد: دلایلی از قبیل تولیدات محصولات کشاورزی در اراضی روستایی و توریستی بودن این استان سبب شده است شاهد ترافیک از نوع روستایی و گردشگری در راه های این استان باشیم.
میرشفیع از محدودیت ها در شاخص سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و توضیح داد: توان پیمانکاری گیلان فعال شده است و با بهره مندی از توان شخصی پیمانکاران، پیش بینی می شود در این استان شاهد آسفالت 300 کیلومتر راه روستایی باشیم.
وی در ادامه از کوتاه بودن زمان فصل کاری سخن گفت و خاطر نشان کرد: در بندر مرزی آستارا با در نظر گرفتن شرایط خاص تردد گردشگران و مرزی بودن شهرستان، بالغ بر 30 کیلومتر راه روستایی قبل از فصل سرما آسفالت خواهد شد.
معاون راه‌های روستایی وزارت راه و شهرسازی در بخش پایانی سخنان خود اضافه کرد: مناطقی را که نیاز به روکش آسفالت دارند و در معرض تخریب قرار گرفته اند در اولویت برنامه هاست.
در ادامه حمیدرضا خصوصی، نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در روزگاری که دولت ضعف اعتبار داشته و در شرایط تحریم بوده حتی یک روز چرخش کار، تلاش و تدبیر در این شهرستان متوقف نشده است.
وی افزود: در حالی که استان گیلان 75 درصد اعتبارات خود را در بخش آسفالت اخذ کرده است، نمره شهرستان صومعه‌سرا از این معدل نمره 14 درصد است و شهر ما نیازمند اعتبارات در این بخش است.
خصوصی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی از پرکارترین وزارتخانه‌هاست، گفت: در بخش راه، آسفالت 328 کیلومتر راه روستایی در شهرستان را مطالبه داریم و ایجاد راه آسفالته برای برخی از روستاها که دارای اضطرار هستند و طرح تقاطع غیر همسطح خاکیان صومعه‌سرا، اتمام 70 درصد باقیمانده کنارگذر تولمشهر، چهاربانده کردن راه کیلیدبر - پونل از جمله پروژه‌های در خواستی شهرستان صومعه‌سرست که امید است با دستور و همت مسئولان وزارت راه و شهرسازی و استانی بتوانیم کارها را به پایان رسانیم.
نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی در خاتمه از مسئولان وزارت راه و شهرسازی خواست که برای برنامه‌ریزی جهت آسفالت نمودن حاشیه بازار منطقه بهمبر که ساکنین آن در محدودیت قرار دارند را در دستور کار قرار دهند.
در ادامه این نشست خاوری، مدیر کل راه و شهرسازی گیلان با تاکید بر اینکه شاخص آسفالت راه روستایی گیلان 46.5 درصد است، اظهار کرد: شاخص آسفالت راه روستایی گیلان از شاخص کشوری عقب می‌باشد و تمام سعی و تلاش ما کاهش این فاصله است.